Wordpress bloglarınızı nasıl hızlandırırsınız #2

Wordpress site hızlandırma yazılarımıza son hızla devam ediyoruz. Ziyaretçilerinize ve kendinize hızlı bir Wordpress site hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate alınız. Wordpress sitenizi daha fazla hızlandırmak/optimize etmek ister misiniz? Wordpress site nasıl hızlandırılır ilk bölümünü okuyun. Google, Bing gibi arama motorları hızlı siteleri, yavaş sitelerden daha iyi sıralamaya özen göstermektedirler.

Wordpress site hızlandırma

Eklentiler: Wordpress sitenizde kullandığınız eklentileri minimuma düşürmelisiniz. İşinize yaramayan, tema ile birlikte gelen eklentileri silip, web siteye etki edebilecek CSS ve JS dosyalarını silebilirsiniz. Bu hem sunucu yükünü hafifleyecek hem de sitenizin hızlanmasına az da olsa katkı saplayacaktır.

Gzip sıkıştırma: Sitenizdeki dosyaları sıkıştırma ve açma şeklinde kullanılan bir yazılımdır. Hosting sağlayıcınız ile görüşerek web siteniz için Gzip sıkıştırma modülünü aktif hale getirmelerini isteyebilirsiniz. Genellikle sunucularda Gzip modülü aktif haldedir. GTmetrix, Google Pagespeed gibi araçlarla sitenizde Gzip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

P3 Profiler: Çok kullanışlı bir Wordpress eklentisidir. P3 Profiler eklentisiyle web site kaynaklarınızı en çok tüketen eklentileri görebilirsiniz. Eğer gerçekten işinize yaramıyorsa yüksek kaynak tüketen eklentileri siliniz.

Dikkatli olun, P3 profiler eklentisi uzun süredir güncellenmiyor.

Farklı bir eklenti denemek ister misiniz?

F12 Profiler eklentisi: P3 Profiler eklentisine göre daha kapsamlı incelemeye sahiptir. Temanızı, eklentilerinizi, JS ve CSS dosyalarınızı, harici dosyalarınızı sürekli izler ve raporlar.

Wordpress site hızlandırmayla ilgili farklı bir konu okumak isterseniz lütfen Autoptimize Wordpress Eklentisi konusunu inceleyin.

Wordpress sitelerinizi daha fazla nasıl hızlandıracağınıza dair içeriklerimize devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Onur
Onur
14 Aralık 2020 10:32

Eklentilerin yazıya gömülebilmesi kullanışlı olmuş. SS atmakla uğraşıyorduk. :)

Başa dön tuşu