Diğer mevzular · 12 Eylül 2020 4

Yapay zekanın geleceğiyle tanışın: GPT-3

Yapay zeka günümüzün en çok konuşulan teknoloji konularından birisidir. Belki de on yıl sonra her şeyimizi yapay zeka yönetecek. Şu an için çok az alanda yapay zekayı konuşturabiliyoruz ama gelin görün ki şimdi tanıtacağımız yapay zeka Everest’in zirvesine bayrağını çakmış durumda.

GPT-3 nedir?

Teknoloji dehası Elon Musk ve Sam Altman tarafından geliştirilen yapay zeka sistemidir. Generative Pre-Training Transformer 3 şeklinde uzun bir ada sahiptir. Kısacası bir bilgiyi 175 farklı parametrede inceleyip size cevabını verebilmekte. San Francisco merkezli yapay zeka araştırma merkezi Open AI tarafından geliştirilmektedir.

GPT-3 yapay zeka sistemi 14 Mayıs 2020’de tanıtılıp, 20 Temmuz’da beta aşamasına geçilmiştir. Derin öğrenme algoritmasına sahiptir. Önceden öğretilmiş bilgileri analiz edip sonuç çıkarmaktadır. NLP kullanılmıştır.

GPT-3 yapay zeka teknolojisine basit bir web sayfası yazdırabilirsiniz. İsteklerinizi detaylandırabilirsiniz. Örneğin, “Bana sekiz şeklinde, mavi ve beyaz renklerden oluşan yol yap” cümlesini yazdığınızda GPT-3 size bunu hemen tasarlayacaktır. Bu tip işlemleri API olmadan tasarlayamıyorsunuz. API’ler şu an için sadece İngilizce kelimeleri anlayabiliyor. GPT-3’e istediğiniz şekilde soru sorabilirsiniz. Bu yapay zeka teknolojisi şiir yazabiliyor, istediğiniz web sayfası şablonunu size veriyor. Diyalog kurabiliyor ve röportaj yapabiliyor. Mesela kendisini Madonna diye tanıtıp, Madonna’yla alakalı her bir soruya cevap verebiliyor. Dünyada kitaplara geçmiş, haber olan, ansiklopedide olan herkes için bir fikri var. Akıl almaz bir teknoloji değil mi?

Yapay zeka teknolojisi aldı başını gidiyor. Sizce yapay zekadan korkmalı mıyız? Dakikalar içinde internette bulduğu bilgilerle ya da önceden öğrendiği konularla kendine bir vücut yapabilir mi?