Diğer mevzular · 20 Aralık 2020 4

Youtube Türkiye temsilcisi acaba kim olacak?

Youtube Türkiye temsilcisi kim olacak sorusunun cevabı henüz yok. Google’ın Youtube temsilcisini Türkiye’ye atamasını yıllar önce yapması gerekiyordu. Şimdiye kadar 40 milyon TL idari para cezası almışlar. Ayrıca bu cezanın dörtte birini ödeyeceklermiş. Bir temsilci atamak bürokraside zordur belki ama yıllar oldu be Youtube.

BTK’nın Youtube ile ilgili kararları

  • Özel hayata saldırı başvurularında temsilcilik 48 saat içinde dönecek.
  • Türkçe yapılan başvurular Türkçe cevaplanacak.
  • Başvurulara ilişkin 6 ayda bir rapor gönderilecek.
  • 24 saat içerisinde illegal paylaşımlar silinmezse doğacak zarardan sorumlu tutulacak.
  • Türkiye’deki kullanıcıların bilgileri Türkiye sunucularında barındırılacak.

Youtube bu hamleyle ülkelerin yasal düzenlemelerine uyum sağlayacağını resmen açıklamış oldu. Rusların Facebook’u olan VKontakte yöneticileri de Türkiye’ye temsilci atayacaklarını açıklamışlar.

BTK, Youtube’un ya da diğer sosyal ağların ilgili kararlara uymamaları sonucunda Türkiye’deki bant genişliğini daraltabilecek. Bu bant genişliği daraltılması %90’lara kadar çıkabilirmiş. Ayrıca reklam verme faaliyetleri sonlandırılacakmış. Adwords, Youtube reklam veremeyecekmişiz.

Bu işin yasal kısmında çalışanlar için sıkıntılı bir olacak gibi görünüyor. Ülkemiz çok gergin. Herhangi bir Youtube videosu altına illegal yorumlar yaptığınızda üç gün içinde kapınıza polis gelmesi muhtemeldir. Aman ha! Klavyenize hakim olun.

Google’ın Youtube Türkiye temsilcisi ataması aşırı mantıklı bir hareket olmuş. Geçen aylarda Türkiye’de faaliyet gösteren diğer sosyal ağlar 30 milyon TL ceza yemişler. Tiktok, Facebook, Instagram, Twitter. Temsilci açma tebliğini 30 gün içinde BTK’ya bildirmedikleri için idari para cezası verilmiş. Düşünüyorum da Google Türkiye’den çekilse zarar mı eder kar mı? 10 Milyon TL, 30 Milyon TL böyle büyük şirketlere ufakta olsa zarar veriyordur. Böyle ufak konular için baş ağrıtmaya değmez diye düşünmüş olacaklar ki Youtube Türkiye temsilcisi atamaya karar vermişler.

7253 sayılı Sosyal Medya Yasası, Temmuz 2020’de meclisten geçmiştir. Bu yasa sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de temsilci bulundurmalarını zorunlu kılıyor. 5651 sayılı kanuna göre de Youtube Türkiye’ye temcilci atayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda buluşalım, tartışalım. Umarım her iki taraf için de faydalı bir iş birliği olur.

Sağlıcakla…